Inspiráló Évszakok

Karácsony bűntudat mentesen - nem a fenyő kivágástól pusztul a Föld!

2015. november 28. 17:36 - PSzilvia

Még hivatalosan nincs tél, a karácsonyfa szezon azonban már elkezdődött.
Igen, abban a több száz családban akiknek ez egy fontos bevételi forrás, megélhetés már javában folynak a munkák.

A boltokban egyelőre még csak műfenyők díszelegnek, de hamarosan megérkeznek a megszokott helyekre a vágott fenyők is. És velük együtt megérkezik a' zöldek' és a műfenyő lobbi össznépi bűntudatkeltése is.
Ami azért is bosszantó, mert nagyrészt olyan emberek verik a tamtamot, akik egész életükben a nagyvárosi szmogot szívták, sosem látták vagy sosem jártak utána hogyan működik ez a való életben, csak valahonnan, valakitől értesültek arról, hogy ez így nem jó, káros, pusztító stb….  Mivel gyakorlati, valós életből vett tudás nem sok van mögötte ezért merem azt állítani, ez nem más, mint meggondolatlan bűntudatkeltés.

Neked, aki imádod a vágott fenyő illatát karácsonykor ne legyen bűntudatod! – nem fog emiatt erősödni az üvegházhatás, nem növekszik az ózonlyuk és nem fog kipusztulni a föld! És mindennek olyan egyszerű prózai okai vannak. Lássuk!

Milyen érveket is hallunk a zöldektől? Kiirtják az erdőket, pusztul a természetes élővilág! De mi is a valóság kis hazánkban?

Éghajlati okok miatt természetes fenyőerdők hazánkban csak a nyugati országrészben fordulnak elő. Leggyakoribb alkotójuk az erdei fenyő , de kevés helyen a jegenyefenyő és a lucfenyő extrazonális, elegyes állományai is megtalálhatók. Az említett fenyőfajok gyakran lombos fákkal együtt alkotnak erdőket. Aljnövényzetükben főleg savanyúságtűrő lágyszárú fajok, valamint mohák, zuzmók és gombák tenyésznek. Forrás: tankönyvtár.hu

Ez alapján belátható, hogy nincs is elegendő mennyiségű és megfelelő fajtájú természetes fenyőerdő hazánkban, ami a keresletet lefedné. Arról már nem is beszélek, hogy aki már járt fenyőerdőben az tudja, hogy ott alapvetően nem 1,5 méter magas nordmann és ezüstfenyők vannak. Több méter magasak, ágak jellemzően csak a felső részeiken vannak.

 Mindenki legyen nyugodt! Nem ezekből az erdőkből látják el a piacokat vágott fenyővel!

 Ehelyett a valóság:

A karácsonyfának való fenyőket ugyanúgy termesztik mint a paradicsomot, a hagymát vagy éppen a kukoricát!

20151128_121602.jpg

Megfelelő minőségű termőtalajjal rendelkező vidékeken magról nevelt facsemetékből (mint valamiféle palánta) nőnek meg néhány év alatt ezek az elmaradhatatlan ünnepi szimbólumok! Igen! Néhány év – fajtától és persze mérettől függően 5-7 év is lehet ez. Ennyi idő alatt, aki ültette gondozza is, kapálja, metszi, ápolja őket. A szebbek mennek a piacra, a kicsit csúnyácskákból pedig gallyazás után koszorúk, egyéb díszek készülnek.

20151128_121547.jpgHosszú megtérülés, de a nyugati országrészben családok százainak ad plusz jövedelmet és rengeteg munkát nemcsak decemberben.  Amikor Te az adventi naptárat nyitogatod, ők a hidegben, fagyban, esőben (időjárás nem akadály) vágják, kötözik, pakolják, majd leghamarabb december 22-én beesnek a lakásba és gyorsan készülnek az ünnepre. Majd tavasszal újra telepítik a kivágott fenyők helyeit, vagy új területeken ültetnek újabb fákat.

És ez nem csak nálunk megy így, a környező  országokban is termesztett fenyők kerülnek a lakásokba.

Ha igazán tudatos és odafigyelő szeretnél lenni, akkor egy dolgot tehetsz:
Magyar fát veszel!
Így támogatni tudod a gazdát, a kereskedőt. A nagy multiknál hiperolcsón, akár ingyen osztott fenyők többnyire külföldről érkeznek – és már most úton vannak.

 Tehát ne hallgass a riogató propagandára, ne legyen bűntudatod!
Legyen idén is illatos, valódi és magyar fenyő a lakás központi dísze Karácsonykor!

 kep_005.jpg

Hamarosan írok még fenyő témában – fajták, jellemzők, tények és tévhitek. Gyere, nézz vissza! Kövess a Facebookon és nem fogsz lemaradni!

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://inspiraloevszakok.blog.hu/api/trackback/id/tr848122834

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása